סיוע לאנשים עם בעיות נפשיות

האם לעיתים אתם תוהים מה זו מחלת נפש… מהם הסימנים שלה.. כיצד אפשר לעזור לאדם עם מחלת נפש…
לעיתים עצם החשיבה על נושא זה מעלה תהיות, לחץ וחרדה וזאת בגלל חוסר הבנה, ודעות קדומות אשר מושרשות בחברה.
התייחסות להפרעות נפשיות החלו בתקופות הקדומות ונמשכו בתקופת הביניים ותקופת הרנסנאס כאשר בהדרגה החלה להופיע חקירה מדעית בנושא אשר הגיעה לצמיחה במאה ה19-20
הפרעה נפשית נקראת גם- הפרעה פסיכיאטרית, מחלת נפש, נכה נפש, חולה רוח זוהי קבוצה של תסמינים אשר מופיעים אצל אדם בו זמנית או חלק מהזמן ויש לה ביטוי התנהגותי רגשי וקוגניטיבי.
מחלת נפש מתוארת כהפך מנורמליות.
כיום מקובל לאבחן מחלות נפש על פי המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית- DCM אשר יצא לראשונה בשנת 1952 עם 60 הפרעות נפשיות.
להפרעות הנפשיות מתלוות בדרך כלל קשיים ומצוקות משמעותיות ביכולות החברתיות התעסוקתיות, יכולת הפעילות ברמה שתואמת את הגיל. ההפרעה יכולה להיות כרונית או זמנית.
הפרעה נפשית אינה תגובה קיצונית למצב דחק כמו אובדן או מוות של אדם אהוב, כך שדיכאון בעקבות מוות למשך זמן של כשנה אינו נחשב להפרעה נפשית
הגורמים להפרעות נפשיות יכולים להיות פיזיולוגי – זיהומים, חוסר בוויטמינים, גורם פסיכולוגי – כתוצאה מקושי בהתמודדות נפש האדם פונה למנגנוני הגנה שיוצרות בעיה בתפקוד הפרט וגורמות למחלות נפש. גורם חברתי – למשל כאשר הסביבה אינה תומכת בדימוי הגוף של האדם יכולה להיווצר הפרעת אכילה
סוגי ההפרעות –
הפרעות חרדה – פחדים שונים, חרדה חברתית, חרדה כללית
הפרעות מצב רוח – דיכאון, מאנייה, מאנייה- דפרסיה ( הפרעה בפולארית )
סכיזופרניה – מחשבות שווא, דמיונות שמיעתיים וראיתים. הפרעות בארגון וחשיבה.
הפרעות אכילה – אנורקסיה נברוזה, בולימיה
הפרעות הקשורות לטראומה- הפרעות פוסט טראומטיות
הפרעות אישיות – הקשיים הנפשיים מתמשכים ובסיסם הוא בתכונות אופי ודפוסי התנהגות שמלווים מגיל מוקדם יחסית. לדוגמא הפרעות אישיות פרנואידית, הפרעת אישיות סכיזואידית, הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות נמנעת, הפרעת אישיות טורדנית כפייתית ועוד.
הטיפול בהפרעה נפשית נעשה על ידי פסיכיאטרים שהם רופאים המוסמכים לתת טיפול תרופתי מתאים למחלה ועל ידי פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.
אנחנו במרכז שיא מסייעים לאנשים עם בעיות נפשיות בכמה אופנים
1. עזרה במיצוי זכויות מול ביטוח לאומי ומשרד הבריאות. אנחנו עוזרים במילוי הטפסים ומיצגים את הלקוחות שלנו בתוך הוועדה עצמה וזאת כדי שיקבלו את אחוזי הנכות בביטוח לאומי אשר מקנה כסף ושיקום מקצועי. בוועדת סל שיקום משרד הבריאות – אשר מקנה זכויות בתחומי החיים השונים כמו תעסוקה, דיור, הצטיידות לבית, טיפולי שיניים ושרותי חונכות סומכות.
2. אנשי הצוות שלנו – פסיכולוגים עובדים סוציאליים מסייעים ב :
 תחום התעסוקתי
 זוגי חברתי
 יציאה למגורים עצמאיים
 הדרכת הורים.
 חוות דעת לבתי משפט בתחום השיקומי, אפוטרופסות, תומך החלטות.

העבודה היא בשיטת האימון הטיפולי ונעשית במציאות החיים של הלקוחות ולא בקליניקה, כך שבמידת הצורך גם מגיעים לבתים.

לאורך השנים עזרנו למאות אנשים עם בעיות נפשיות לחיות חיים איכותיים ומשמעותיים.
יהודית קדם MSW
מומחית לחוות דעת שיקומיות לבתי משפט.
מנהלת מרכז שיא.