זוגיות לאנשים עם צרכים מיוחדים ובעלי מוגבלויות

האם אתם כמהים לקשר זוגי? האם אתם חשים לעתים בודדים ושמאחרים את הרכבת ?? 

מרבית האנשים הבוגרים כמהים להיות בזוגיות. כמהים לקשר אשר בו ירגישו בטוחים מוגנים ומובנים . רוצים קשר בו יוכלו להיות מי שהם ויקבלו הדהוד כנה ואמתי ללא הגנות והסתרות .

הצפיה היא של יכולת להכלה שאינה מותנית בדבר. הכלה זו נותנת הכרה ותוקף לקיומנו ומאפשרת לנו לקבל ולאהוב את עצמנו. קשר זוגי טוב מאפשר לממש את הפוטנציאל שגלום בכל אחד מאיתנ . זו הזדמנות לחוויות מתקנות של ילדות עם קשיים ודחייה

מסקר שנעשה על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בשיתוף עם מכון מאיירס גוינט ברוקדייל  נמצא כי בישראל כ-1,551,100 אנשים עם מוגבלות מתוך אוכלוסייה המונה 8,797,900 נפש.

 18% מהאוכלוסייה-  כ 791,913 אנשים הם בני .18-64  15% מבני 20-64 חשים בדידות לעיתים קרובות ו 16% מהם חשים כי אין להם על מי לסמוך בעת מצוקה או משבר

אנשים בעלי צרכים מיוחדים נתקלים באתגרים רבים בבניית זוגיות.

המחקר הסוציולוגי והפסיכולוגי, אודות מיניותם של אנשים עם צרכים מיוחדים התעצם מאוד, בעיקר בארצות המערב בתחילת שנות השישים. מחקר זה מראה כי גם הבוגרים  נהנים מאותן חוויות של קשרים זוגיים ואותן תחושות מהם נהנים שאר בני האדם . החסך הרב של עצמאות ויוזמה, חוסר הניסיון והתמימות, כל אלו מהווים מכשלות בדרך לעצמאות, ולעצמאות מינית. נדרשת מהאוכלוסייה המיוחדת הסתגלות רבה יותר מאנשים “רגילים” המבקשים להשתלב בקהילה ולהקים בה משפחה. לכל אורך הדרך עולה השאלה: “המותר ורצוי להם להתחתן?” את השאלה מעלים אנשי המקצוע המעורבים: עובדים סוציאליים, מטפלים, אפוטרופוסים 

ידוע ממחקרים כי זוגיות טובה בין אנשים בעלי צרכים מיוחדים משפרת את איכות חייהם של אנשים -קיים פחות חולי , פחות אשפוזים ושביעות רבה יותר מאיכות חייהם.

אנשים עם מוגבלויות עסוקים מאוד בשאלה האם מתאים להם אדם עם אותה מוגבלות או מוגבלות שונה. מצד אחד אנשים עם אותה מוגבלות מבינים את השני שכן חוויתם דומה אך מצד שני אדם עם מוגבלות שונה,  ברגע משבר יכול להישען ולהיעזר בבן זוגו שחווה קשיים אחרים .

אני ממליצה לא להחליט מראש מי האדם המתאים אלא להיות פתוחים לחוות את הקשר ללא הנחות יסוד , שכן איין חוקים וכללים למי נתחבר רגשית ועם מי נרגיש נח.

בעידן של רשתות חברתיות וסלפי, אנשים בעלי מוגבלויות שואלים עצמם  “כיצד אני נראה, האם האחר ירצה אותי למרות המגבלה הנראית שלי “

מתלבטים ” מתי לומר לאחר כי יש לי נכות נפשית, אם אומר זאת בתחילת הקשר זה עלול להרתיע, אם אחכה יותר מידי זמן השני יכול לחשוב שהסתרתי ממנו משהו משמעותי”

אלו שאלות שאנחנו עוסקים בהם עם הלקוחות שלנו כדי להגיע לתשובה מדויקת שירגישו בנוח.

 אנחנו במרכז שיא מאמינים כי לכל אדם שרוצה בכך מגיע שימצא את החצי השני שלו ויגשים משאלת לב ותשוקה זו . צברנו ניסיון רב שנים בסיוע  לאנשים בתהליך זה ושמחים בשמחתם כאשר משיגים את הזוגיות לה מייחלים שנים רבות .   

אני כאן בשבילכם. דברו איתי 

יהודים קדם – M.S.W מנהלת מרכז שיא