הדרכת הורים

הורים לבוגרים בעלי צרכים מיוחדים מתמודדים עם סוגיות שונות ומורכבות אשר החיים לא הכינו אותם לכך. עצם הולדת ילד עם צרכים מיוחדים מהווה משבר במשפחה קימת. קיים תהליך של תנודה ביין  תחושת אבדן החלום לילד “רגיל” לבין יכולת לקבל את הילד הנולד כמו שהוא. התהליך שנמשך שנים רבות ומגלם בתוכו תחושות של צער כאב אכזבה חוסר אונים רגשות אשם בושה ובדידות  לצד הנאה סיפוק אושר ותקווה.  

הורים לעיתים מתבגרים ומזדקנים. מתמודדים עם נושאים בריאותיים משלהם,  כוחם  הרגשי והפיזי מצטמצם כך שהמעמסה עליהם רבה יותר. 

בוגרים בעלי צרכים מיוחדים מתמודדים עם נושאים כגון : תעסוקה – מה אני רוצה לעבוד ללמוד , בדידות – רצון חזק מאוד לזוגיות ולחברים , והרצון להיות עצמאי – רצון  לעשות דברים לבד, בדרך שלו, “אף אחד לא יגיד לי מה לעשות כי אני גדול ויודע .לעתים נעשות טעויות אשר גורמות  למשברים ונזקים קשים . קיים רצון לחיות חיים עצמאיים אך קושי לממש זאת . לצד כל רצונות אלו של הבוגרים קיימים פחדים חששות ורצון הורי לא לשנות מציאות שהיא ידועה ולעתים נוחה. בושה ותחושת כישלון קשה אשר נמשכת שנים רבות .

הורים מגיעים אלינו למרכז שיא כדי לקבל הדרכה כיצד להתנהל בתוך מציאות מורכבת. המורכבות היא ביין ההורים לבוגרים ולעתים גם חוסר הסכמה וחיכוכים בין ההורים .

אנחנו עוזרים להורים להיות עם שתי עיניים פקוחות – לראות את הצרכים של הבוגרים מחד ואת הצרכים שלהם מאידך אשר לעתים מנוגדים אחד לשני. אנחנו מעודדים את ההורים מצד אחד לפעולה ולעשייה ומצד שני מאפשרים להרהר ולשהות בתוך החוויה עצמה שהיא לעתים עצמתית מאוד. עוזרים להורים בתהליך הפרדות רגשית מהבוגרים כדי לאפשר להם למצות את הפוטנציאל שלהם מחד ולהורים לחיות חיים איכותיים יותר. נותנים להורים הכוונה ויעוץ פרקטיים בסיטואציות מורכבות.

תהליך זה מוביל להתמקמות שונה של הורים מול הבוגרים , לדיאלוג שונה ביניהם.

אני אוהבת לדמות זאת לים אשר לעתים הוא סוער ולעתים שקט . אנחנו כאן לסייע  להורים ולבוגרים לשוט על פני הגלים למקום בטוח ורגוע יותר.  

הורים מבוגרים עסוקים בשאלות כמו: מי ידאג לילדינו כאשר לא נהיה כאן. מי ינהל את הכספים שנוריש לילדנו כך שעתידו יהיה מובטח. שאלות אלו הן רלוונטיות וראויות למענה הולם.

במרכז שיא יש לנו את התשובות לשאלותיכם. חשובות אלו הם תוצר של שנות ניסיוני הרב במרכז שיא ובמערכות ציבוריות בתפקידי מפתח.

אנחנו מלווים אתכם ההורים בתהליך רגשי ומורכב של יקיריכם בחיזוק ביטחונם העצמי, ויציאה לחיים עצמאיים כך שלכם יתאפשר שקט נפשי ואיכות חיים טובה יותר במהלך השנים ובגילכם המבוגר,  אשר אני מאמינה כי מגיעה לכם.

אשמח אם תצרו קשר ונשוחח – יהודית קדם M.S.W
052-5517198