חוות דעת למינוי אפוטרופוס

האם חשבתם למנות ליקירכם אפוטרופוס ? האם עלה בכם החשש שמשהו ינצל את יקירכם ולכן כדאי למנות לו אפוטרופוס . האם עובדת סוציאלית פנתה אליכם בנושא זה ? האם אתם חוששים מה יקרה לרכוש שתשאירו ליקרכם ?

איין פלא שנושא חוות דעת למינוי אפוטרופוס מעלה הרבה חששות ודאגות להורים ובני המשפחה .

 

נושא האפוטורופסות הינו מורכב ויש לתת עליו  את הדעת בפרט בתקופה זו בה חל שינוי משמעותי בחוק הכשרות המשפטית.

עד גיל 18 הורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם . מעל גיל 18 במקרה הצורך יש  לעבוד הליך בביית משפט.

לאורך השנים מינוי אפוטרופסות לאנשים עם לקוי קוגניטיבי או נפשי או לקשישים היה מאוד נפוץ במדינת ישראל .זה גם נעשה לעיתים ללא שמיעת רצונו של האדם עצמו .

תיקון 18 לחוק הכשרות התקבל בשנת 2016 ונכנס לתוקף ב 2017, התיקון ביטא תפיסה חברתית ומהפכנית ,הקיימת במדינות אחרות כמו קנדה וארה”ב לפיה אנשים עם מוגבלות זכאים לחיות את חייהם בהתאם לרצונם , בחירתם, מתוך יחס של כבוד שמירה על עצמאותם עד כמה שניתן ושיתופם ככל הניתן בהחלטות החשובות המתקבלות בעניינים .

ובעקבות זה  היו 3 התפתחויות משמעותיות

  1. אפוטרופסות תפורה -אפוטרופסות למטרות מסוימות וזמנית -לא כללית ולכל החיים . למשל לצורך חתימות על מסמכים  מסוימים, או אפוטרופסות זמנית במצב שדורש התערבות רפואית .
  2. ייפוי כח מתמשך – אדם מחליט מה יקרה בחייו כאשר יהפוך ללא כשיר. זה מתאים לכלל האוכלוסייה כולל אנשים עם צרכים מיוחדים , אשר חוששים מה יקרה כשמצבם יתדרדר והם יהיו לא כשירים .
  3. קביעת עוגנים פרוצדורליים אשר ישמרו על כספו של האדם . כגון הגבלת משיכות בבנק , הוראות קבע, הגבלת שימוש בכרטיס אשראי ועוד.
  4. תומך החלטות מודל שמבקש לסייע לאנשים עם קשיים שכליים ורגשיים ולא לשלול מהם את החירות על ידי מינוי אפוטרופוס . זהו מודל שמבקש להקל לסייע להעצים -לעזור להם  לקבל החלטות על פי רצונותיהם  ולא לקבל החלטות במקומם

למשל המלצתי למנות תומך החלטות לאדם על רצף האוטיסטי בן 32  כדי לסייע לו לקבל מידע מכל גוף – בנקים , עירייה וכ. לסייע לאדם בהבנת המידע שהוא צריך כדי לקבל החלטה . ולסייע לאדם לממש את ההחלטות שלו בענייני כספיו וזאת לאחר שהבין את המשמעויות הכרוכות בהחלטה .

דמיינו לעצמכם רכב שהוא החיים שלכם, הרי במקרה של מינוי אפוטרופוס – האפוטרופוס נוהג . במקרה של תומך החלטות אתם נוהגים ברכב והאפוטרופוס יושב לידכם .

 

מבחינתי חשוב מאוד מצד אחד לשמור על האדם עם הקשיים שלא יהיה נתון לניצול ולהפחית סיכוי לקבלת החלטות שגוייה  ומצד שני לשמור על עצמאותו פרטיותו ולא להעביר לו תחושה שאינו יכול להיות אחראי על עצמו וחייו .

אני מומחית למתן חוות דעת לבית משפט בנושא האפוטרופסות ותומך החלטות כך שאנחנו במרכז שיא

  • מלווים את ההורים בתהליך חשיבה לגבי מסוגלות יקיריהם לדאוג לענייניהם. עוזרים להורים בקבלת החלטה לגבי איזה עוגן משפטי נחוץ כדי לשמור על יקיריהם ורכושם  באופן שישמר באופן מכסמילי את יכולתם להמשיך ולחיות חיים עצמאיים
  • אנחנו מלווים את הלקוח בתהליך רגשי והבנת המשמעות של מינוי אפוטרופוס / תומך החלטות / עוגנים פרוצדורליים כדי שיראו בצעד זה העצמה ועוגני בטחון.
  • אני כותבת לבית משפט דוח תפקודי עם המלצות מתאימות .
  • אנחנו עובדים כצוות עם מספר עורכי דין מיומנים ובעלי ניסיון בתחום זה אשר מביאים לידי ביטוי את הפן המשפטי ואנחנו מביאים את הפן התפקודי שיקומי של לקוחותינו .
  •  

 

יהודית קדם M.S.W עובדת סוציאלית

מומחית לחוות דעת לבתי משפט