כשהקן לא מתרוקן

כשאנחנו באים לבדוק סוגייה משמעותית זו הרי יש להסתכל על 2 צירים 

בכל שלב מיום הולדתו, הילד מתנסה במטלות ואתגרים חדשים.. במהלך התמודדות עם  האתגרים הילד רוכש כלים חדשים להתמודדות, מחזק את בטחונו העצמי מוכן לעבור לאתגר הבא ולא פחות חשוב לומד להתמודד עם כישלונות, כלומר הוא מטמיע את התחושה שגם  “אם נכשלתי הרי לא התמוטטתי אני אנסה שוב עד שאצליח”.

אתגר משמעותי נוסף  לאורך חייו של הילד הוא תהליך הפרדות מההורים. התהליך מגיע לשיאו בגיל ההתבגרות. משמעות תהליך זה הינו  גיבוש זהות עצמי, הורה כבר לא הירח והשמש כל יכול לילד, הילד מפתח הבנת צרכי הסובבים אותו ומפתח יכולת אמפטית כלפי האחר. יכולת אמפטית היא היכולת להרגיש את מה שהזולת מרגיש אך בלי להרגיש שאלו רגשותיו שלו כלומר ללא מרכיב ההזדהות. 

מצופה כי ילדים יעזבו את הבית בטווח גילאים מסוים .זה שונה מתרבות לתרבות. בתרבותנו  טווח ינוע ביין תחילת שנות העשרים לבין סוף שנות העשרים. 

הכוונה לעזיבה פיזית של הבית ולא הרגשית כי הרי תמיד כהורים נרצה שהילד ירגיש כי הבית מספק לו תחושת הגנה, סיוע עצה ובטחון של שייכות בעולם. יחד עם זאת מבחינה רגשית מצופה כי בגילאים אלו יבטא הילד רצון להיות עצמאי, להיות בעל חופש לבחירות אוטונומיות, חופש להיכשל וללמוד מטעויות, חופש לחיות בדרך שמתווה לעצמו. 

עזיבת הבית הכרחית להתפתחות אישיות האדם. בעולם החי בטבע אנחנו רואים כי מגיל צעיר האימהות מלמדות את החיה להיות עצמאית ובבגרות משלחות  אותם באופן אקטיבי מהקן. 

אנחנו במרכז שיא נתקלים במשפחות בהם הבן/ בת בני ה 30 חיים עם ההורים, אינם חושבים על פרישת כנפיים, הורים חשים מצוקה אך מתביישים וחוששים לדבר על כך עם הילדים כי לא רוצים לתת תחושה כי זורקים אותו מהבית. לעיתים מצב היחסים מתדרדר והורים חוששים שלא למלא את רצונות הילדים. במקרים קיצוניים צרכי הילדים מתמלאים כפי שהיו לאורך השנים ואיין ציפייה להשתתפות כלשהיא במטלות הבית. השארות הילדים בבית, במקרים מסוימים,  ממלאה צורך רגשי להורים. צורך למשמעות, קושי בהפרדות, חשש מריק של חיי הנישואין. 

נדרשת התערבות מקצועית אשר בה מצד אחד מעוררים את הצורך המולד של הילד לעצמאות. צורך אשר לאורך השנים עזר לו לגדול ולהתפתח אך נדם בגיל הבוגר יותר. ומצד שני עוזרים להורים לבטא את הצרכים שלהם ללא חשש ורגשות אשם. שני הצדדים עוברים תהליך רגשי מורכב של זיהוי ודיוק רצונותיהם בשלב זה של החיים. 

התהליך הוא עדין ומורכב אשר בסופו כל הצדדים מרגישים נתרמים מדויקים עם הצרכים והרצונות שלהם ומערכת היחסים משתפרת ומתגמלת יותר.